The Earthquake that Rocked Us [भैंचालो जसले हामीलाई हल्लायो]

[This is a bilingual post. यो पोस्ट दुइ भाषामा छ । Read a news report on the quake here]

The scary thing (or good, depending upon how you see things) is that the epicenter of the 6.8 earthquake that rocked Kathmandu and eastern Nepal this evening was, according to the US Geological Survey, 272 kilometers away (east) from Kathmandu. (68 km north west of Gangtok, Sikkim, India). It was so terrifying. (Personally speaking, the Quake Moment was the most scariest I have experienced in a looong time.) Imagine the situation if Kathmandu WERE the epicenter! And think about the people living in mud-and-stone homes in the hills of eastern Nepal that is close to the epicenter. [Three people have died in Kathmandu, and two in Dharan, after the British Embassy compound wall collapsed. Many people have injured themselves as they tried to ran out of buildings.]

डरलाग्दो कुरा (या राम्रो किनकी त्यो हेराइमा भर पर्छ) चाहिँ के भने अघि साँझ काठमान्डू र पूर्वी नेपाल हल्लाउने ६.८ रेक्टर स्केलको भुकम्पको केन्द्रबिन्दू, अमेरिकी जि‌ओलोजिकल सर्भेका अनुसार, काठमान्डूभन्दा २७२ किलोमिटर टाढा (पूर्व) थियो । (भारतीय राज्य सिक्किमको राजधानी गान्टोकबाट ६८ किमी उत्तर पश्चिम ।) ज्यादै डरलाग्दो थियो त्यो क्षण । (व्यक्तिगतरूपमा भन्नुपर्दा त्यो भैचालो क्षण मैले लामो समययता अनुभव गरेको सबैभन्दा डरलाग्दो क्षण थियो ।) कल्पना गर्नुस् भुकम्पको केन्द्रबिन्दू काठमान्डू भएको भए ! अनि सोच्नुस ती मानिसहरका बारेमा जो केन्द्रविन्दुभन्दा नजिकै पूर्वी नेपालका डाडाहरूमा माटो र ढुङ्गाका घरमा बसेका छन् । [काठमान्डूमा बेलायती दुतावासको पर्खाल ढल्दा तीनजना र धरानमा दुइको मृत्यु भएको छ । धेरै मानिहरूले चाहिँ भैचालो जादै गर्दा या गएपछि घरहरूबाट भाग्दा आफूहरूलाई घाइते तुल्याएका छन् ।]

I could have run out of the building but I didn’t. I had a strange faith with the building and was pretty much confident that that it would not go down. And I decided to remain there throughout. I grabbed one of the pillars that supported the building. I was hoping that the tremor wouldn’t last very long as it did (or at least felt like it did). When a building is trembling and you are thinking about your life and the closest person in your life who is living far away you feel like the tremor, even if it is a brief one, becomes an eternity.

म भवनबाट कुद्न पनि सक्थे अन्य सहकर्मिहरु जस्तै तर मैले त्यसो गरिन । ममा त्यो भवन प्रति अनौठो विश्वास थियो । र म लगभग विश्वस्त थिए त्यो घर ढल्दैन भन्नेमा । त्यसैले पुरै अवधि त्यहीँ रहने निर्णय गरें मैले । त्यो भवन अडिएका थुप्रै मध्येको एउटा थाम अठ्याएर म त्यो टेबुल मुनी नै बसीरहेँ । मेरा सहकर्मीहरु चिच्याउदै घरबाट निस्किरहेका थिए । कम्पन धेरै लामो समय चल्दैन भन्ने मेरो आशा थियो यद्यपी त्यो लामै समय चलेको महसुस चाहि भएकै हो । जव तपाईं बसेको भवन हल्लिरहेको हुन्छ र तपाईं आफ्नो जीवन अनि आफूभन्दा निकै टाढा रहेकी तपाईंको जिवकी सबैभन्दा नजिककी मान्छेलाई सम्झिरहनु भएको हुन्छ, त्यो कम्पन निकै थोरै समयकालागि भएपनि त्यो जिन्दगीभर भएजस्तो लाग्छ ।

As I was ducking under a table on the 3rd floor of my 6-storey office building, the images humanitarian catastrophe of Haiti earthquake (and those in Pakistan and China) came to my mind. And I also thought about major neighborhoods of Kathmandu- especially Ason area. I thought of making a call to her, tried in fact, AND even posting a tweet as I was experiencing the tremor!

६ तल्ले अफिस भवनको तेस्रो तल्लामा टेबुलमुनी लुकिरहदाँ मेरो दिमागमा हाइटी, पाकिस्तान र चीनमा हालैका बर्षहरूमा गएका भुकम्प र तिनले त्याएका मानवीय विपत्तिहरूका दृश्यको झल्को आयो । मैले काठमान्डूका प्रमुख बस्तीहरू-विशेषगरि असन क्षेत्र- पनि सम्झिएँ । कम्पन महसुस गरिरहदा उनलाई फोन गरौंकि जस्तो लाग्यो । एक दुइवटा ट्वीट पनि टाइप गर्ने कुरा मनमा नआएको होइन ! तर कम्पनको त्यो रोमान्चलाई मैले ट्वीट गरेर विथोल्न चाहिन ।

[Correction: I was in the 3rd floor of my office- not the 4th as I mentioned in my tweet. I have recently shifted my cubicle to the 3rd from the 4th. That fact had completely gone out of my mind in the aftermath of the shock].

[स‌ंशोधन: म अफिसको तेस्रो तल्लामा थिएँ, मैले ट्विटमा उल्लेख गरेजस्तो चौथोमा होइन । मैले मेरो क्युविकल केही अघि मात्र चौथोबाट त्यहा सारेको थिए । भुकम्प लगत्तै स्तब्धित भएको त्यो क्षण मेरो दिमागबाट त्यो तथ्य उडेछ ।]

Here are my tweets (beginning from the oldest one):
यहाँ छन् भुकम्प लगत्तैका मेरा ट्वीटहरू (सबैभन्दा पुरानो पहिला):

https://twitter.com/#!/wagle/status/115406949201354752
https://twitter.com/#!/wagle/status/115407778025177089
https://twitter.com/#!/wagle/status/115408396378832896
https://twitter.com/#!/wagle/status/115413245803757569
https://twitter.com/#!/wagle/status/115414852142505985

People are telling many interesting stories, as they always do, of where were they and what were they doing during the tremor. I find Suresh Niraula’s, my colleague at Kantipur daily, experience the most interesting. He said:

धेरै मानिस, त्यस्ता अवस्थामा सधै गरेझैं भैंचालो-जाँदा-म-यहाँ-यसो-गर्दैथिएँ रुचिपूर्ण कथाहरू एकअर्कालाई भनिरहेका छन् । कान्तिपुर पत्रिकाका मेरा सहकर्मी सुरेश निरौलाको यो अनुभव मलाई सबैभन्दा रुचिपूर्ण लाग्यो-

I was riding my bike to my office. The bike started trembling. I thought the tire got flattened. I stopped the bike and checked the tires. They were okay. I moved on. But the bike continued to tremble and almost went out of my control. Luckily a bike servicing center was nearby. I took the bike there. After hearing my story the boy there said: IT WAS EARTHQUAKE, DID YOU NOT NOTICE?

म बाइकमा अफिस जादै थिएँ । बाइकल हल्लिन थाल्यो । लाग्यो टायर पङ्चर भयो । बाइक रोकेँ र हेरें । दुबै पाङग्रा ठिकै थिए । अगाडी बढें । बाइक त फेरी हलिन थाल्यो र मेरो नियन्त्रण भन्दा बाहिर जान लाग्यो । धन्न बाइक सर्भिस सेन्टर नजिकै थियो । मैले बाइक त्याँ लगें । मेरो कुरा सुनेपछि फुच्चेले भन्यो- हैन भैचालो आयो नि । थाहा पाउनु भएन ?

17 thoughts on “The Earthquake that Rocked Us [भैंचालो जसले हामीलाई हल्लायो]

 1. bs

  Oh yes! Everyone has an ‘earthquake story’; and here’s mine.

  Actually I didn’t much feel the shock (don’t know if I should feel lucky or not). I was at Patan Hospital, in a room at the 3rd floor of the new extension building, to be precise. When the quake hit, I was leaning by a bench(the heavy kind they have in hospitals with their feet bolted) and I was like, “How come I am so strong, so much so that I can push the metal bench”. Then my mother shrieked her dangerous shriek, and then I knew it wasn’t me but the earthquake. The building was moving laterally and I knew it was well-designed by one of the famous architectural firms, so I was dead-sure it wouldn’t fall down. And well, this might sound selfish, but I was actually glad that I was there at that hospital at that precise moment. Of course, I’m human, so the notion that people i love might not be as safe as me. So I just hoped and hoped that it would stop soon all the while my mother was crying and praying. It did stop after all, and after I reached home, all of us had our earthquake moments and stories to tell.

  Well, what can I say; I really was at just the right place at a ‘wrong’ time!

  Like

  Reply
 2. Pingback: The Earthquake that Rocked Us in Nepal | United We Blog! for a Democratic Nepal

 3. Dibakar Budhathoki

  yeah,it was pretty tough to face the moment but speaking frankly i wasn’t scared.i was just confused what was happening.i didn’t realised it until few seconds and then i heard the people shouting and running here n there in front of my house.i still remember an old woman saying .”Jai shiva,Bachaunus”! I don;t know how found that hilarious at such moment but i smiled at the act.I was inside the house and shouting to my family members not to panic.

  Like

  Reply
 4. Sanjay Kumar

  We are celebrating the Bishwokarma pooja on the ground floor of the fifth storey building and when it started i screamed all to stand under the door and few went under the table. Initial thots after shaking for so long were now the days of my life finish…no more tensions and pains of life…but the god’s will still more to come so alive….heheheh

  Like

  Reply
 5. Pingback: Nepal earth quake that made me want to laugh and cry … | Slice of Life in Nepal

 6. Bidhan Rajkarnikar

  yeah i could feel the shake very well. I was with my friend in his room on his bed. i thought he was shaking the bed. just then he asked me weather i was doing so. then we realized it was an earthquake. but we were not sure until we heard loud cries of other friends shouting ‘earthquake earthquake’. i used to fear a lot about earthquake but don’t know why i wasn’t panicking yesterday. all my friends were running out of the hostel building towards open playground. i had some strange feeling that it was gonna b all right. however i walked out of the building and went towards my friends. i had my mobile with me so i tried calling home. but this damn NTC wasn’t working at that time. i was afraid if something had gone wrong there in home. i kept trying to make a call for about a couple of hours but couldn’t succeed.
  later i got a call from my dad n mom n then i was relieved to know they were all fine…..

  Like

  Reply
 7. Bibek pathak

  अब यो भुकम्प फेरी कैले आउला
  आर्को पाली बच्न पौला कि नपाउला
  मरियो भने यो मेरो फेसबूक प्रोफैल कस्ले चलौला
  सोर्ग या नर्कमा ईन्टरनेट को सुबिधा होला कि नहोला

  Like

  Reply
 8. Pingback: कम्पन तनाव | Wagle Street Journal

 9. krishna gopal shrestha

  हरेक खाद्यान्नमा मिसावट । मिसावट खाएमा बिरामी भएर अस्पताल । अस्पताल नै बिरामी डाक्टरले मशिन बिगारेर आ-आफुले काम गरेको ठाउँमा जचाउन पथाउने। डाक्टर नै बंक गरेर भाग्ने। फेरी औषद्धीनै म्याद सकेको दिने अनी मानिसलेनै निहु खोजेर मार्ने मर्ने गर्न थाली सके पछि प्रकृति [भुकम्प ]लाइ किन दोष ? यस्तो मद्दत गर्न आएकोलाई किन दोष दिने? याद् गर्नुहोस् ! प्रिथिबीको नाश हुने समय अब आयो की आयो।

  Like

  Reply
 10. Pingback: Wagle Street Journal

 11. Pingback: Dashain the Festival is an Opportunity to Travel | Wagle Street Journal

 12. Pingback: त्यो दसैंमा… | ब्लगमान्डू

 13. Pingback: Almost Died, Twice in a Day. Rukum is Indeed “Dangerous”! | Wagle Street Journal

Please post your thoughts. (कृपया तपाईंलाई लागेको लेख्नुस् ।)

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s