चरित्रहीन चेलीहरूको नयाँ अवतार

घोषणा फेब्रुअरी २००७

हामी भूमिगत चरित्रहीन चेलीहरूबाट विभाजित भई बनेको कट्टरपन्थी समूह हौं र हामी नेपाली महिलाको स्वायत्तता घोषणा गर्र्छौं ।

हाम्रो विभाजित समूह- झन् चरित्रहीन चेली, मूल चरित्रहीन चेलीको स्पष्ट विरोध गर्छ ।

‘हाम्रो माउ समूहका चेलीहरूले पर्याप्त मात्रामा खराब कार्य गरेनन्’, झन् चरित्रहीन चेली समूहकी एक सदस्य भन्छिन् । ‘अधिकांशको हुर्केका छोराछोरीसहितको सुखी दाम्पत्य जीवन छ । दुइटी चेलीका ब्वाइफ्रेन्ड छन्- भन्नाले प्रत्येकको एउटा, दुवैको एउटै होइन ∕ अर्की एउटीले त पुरुषलाई मनैपराउँदिनन्, नत महिलालाई नै’ उनको गुनासो छ । ‘उदाहरणका लागि २००५ को ‘कू’पछि प्रजातन्त्र पुनःस्थापना नभएसम्मका लागि ‘सेक्स’ बहिष्कारको आह्वान गरिएको थियो, तर उनीहरूले अप्रिल २००६ पछि पनि बहिष्कार फिर्ता लिन बिर्सिए । हामी यसलाई गम्भीर षडयन्त्रका रूपमा लिन्छौं’, उनले थप व्याख्या गर्दै भनिन्- ‘त्यसकारण हामी विभाजित भई आफ्नै भूमिगत समूह सञ्चालन गर्नुपरेको हो ।’

झन् चरित्रहीन चेलीहरूको पहिलो बैठक काठमाडौंको एउटा भट्टीमा मध्य फेब्रुअरीमा सम्पन्न भएको थियो ।

हाम्रो माउ समूहले मार्च ४, २००५ मा उनीहरूको आधिकारिक मुखपत्र ‘नेपाली टाइम्स’ र ‘कान्तिपुर’ जुन आकर्षक पुरुषहरूले सम्पादन गर्दै आएका छन्, मार्फ् र्सार्वजनिक ४० बुँदे घोषणापत्रको पुनरावलोकन (हेरौं, कान्तिपुर २२ फागुन २०६०) गरेका छौं । हामीले ४० बुँदालाई एकदमै राम्रो पाएका छौं, विशेषगरी बुँदा नं १, जसले हाम्रो चाहना र आवश्यकताका आधारमा आफैंले एजेन्डाहरूलाई अघि सार्ने हाम्रो अधिकारलाई प्रत्याभूत गरेको छ ।

‘माउ समूह पूरै खराब थिएन’, एक सदस्यले स्वीकार गरेको सुनियो ।

हाम्रो माउ समूहका ४० बुँदे घोषणालाई पुनः स्वीकार गर्दै हामी अन्य समसामयिक विषयहरू लिएर अघि बढेका छौं । हाम्रा १२ बुँदे घोषणाहरू निम्नअनुसार छन् :

१. प्रेम गर, प्रतिगमन होइन । हामी माउ समूहले सन् २००५ मा गरेको सेक्स बहिष्कार आमरूपमा समाप्त भएको घोषणा गर्र्छौं । यो सन् २००६ अप्रिलदेखि नै लागू भएको छ, तर यो लोकतन्त्रको पक्षमा भएकाहरूका लागिमात्र हो ।

२. भिजन ५०/५० : संसदमा लिङ्ग (पुरुष) को अन्त्य ∕ विविध पृष्ठभूमिका ५० प्रतिशत महिलाका लागि संसद्मा स्थान सुरक्षित नगरिएसम्म विविध पृष्ठभूमिका महिलाले संसद्को शतप्रतिशत स्थान लिने घोषणा गर्र्छौं । यो सबै सरकारी निकायमा लागू हुनेछ ∕ ५० प्रतिशत ∕ नभए ! पूरै उरोज !

३. विदेशी ज्वाइँलाई अंगीकृत नागरिकता ∕ हाम्री एक वीरांगना चेलीले एउटा विदेशी पुरुषसँग विवाह गरेर आफ्नो स्वतन्त्रतालाई (छोटो समयका लागि) बलिदान गर्न तत्पर भएकी छिन्, केवल विदेशी ज्वाइँका लागि पूर्ण अंगीकृत र नागरिक अधिकारका लागि । कृपया योग्य उम्मेदवारहरूले आफ्नो वैयक्तिक विवरण, तस्वीर र तथ्यांकसहित आवेदन गर्नुहोला ।

४. ४० निश्चय नै ३३ भन्दा उत्तम हो ∕ हामी आफ्नो संसदीय स्थानमा ४० प्रतिशत महिलाद्वारा पूर्ति गरेकोमा नेकपा (माओवादी) को प्रशंसा गर्र्छौं । तर किन ५० प्रतिशत नगर्ने ?

५. खैरो कोटसँग के ? हामीले के पाएका छौं भने माओवादी महिलाहरूले पार्टीले रटाएका लाइनलाई मात्र दोहोर्याउन मुख खोल्ने गरेका छन् । भद्र महिलाहरू, हामी तिमीहरूलाई आफ्नो व्यक्तित्व पार्टी कमाण्डबाट मुक्त गर्न आह्वान गर्र्छौं । आफूलाई लागेको कुरा स्वतन्त्र भएर बोल । अन्यथा तिमीहरूले सुगारटाइमात्र गरिरहनेछौ । त्यस्तो घिनलाग्दो कोटबाट मुक्त हुन थालिहाल ।

६. कोर्ट (ह्वीप) हिंसामार्गी अभद्र पुरुषहरूलाई ∕ सबै राजनीतिक पार्टका महिलाहरू, महिलालाई अधिकार नदिने तिम्रो पार्टीले लगाएको ह्वीपलाई अस्वीकार गर । तिम्रो पार्टीका पुरुषहरूले निर्धारण गरेका ‘बढी महत्त्वपूर्ण’ एजेन्डाका निम्ति हाम्रो अधिकारको बलिदान नगर । तिमीलाई थाहा हुनुपर्छ, फेरि पनि उनीहरूले हामीमाथि विश्वासघातमात्र गर्छन् ।

७. नयाँ नेपालका लागि नयाँ नेतृत्व ∕ हामी रामकुमारी झाँक्रीलाई नेपालको पहिलो राष्ट्रपतिमा मनोनयन गर्र्छौं ।

८. राष्ट्रिय महिला आयोगलाई संवैधानिक अंगमा परिणत गर । तर पहिले संवैधानिक परिषद् -जसले सबै संवैधानिक अंगहरू निर्माण गर्छ) का ५० प्रतिशत स्थान महिलाद्वारा पूर्ति गर । होइन भने शतप्रतिशत स्थान पूर्ति गर । ५० प्रतिशत ∕ नभए पूरै उरोज ∕

९. हेल्लो ! ओएचसीएचआर ! कति वर्षछि एउटा मुद्दामा पुर्पक्ष हुन्छ ? मैना सुनुवारको सैन्य हिरासतमा भएको यातना र मृत्युको मुद्दालाई उपयुक्त किसिमले हेर्न माग गर्र्छौं । मुद्दा प्रहरीमा दायर गरिएको छ र उनीहरूले सेनालाई अनुसन्धानमा सहयोग गर्न अनुरोध गरेका छन्, तर १६ वटा पत्रको पनि कुनै जवाफ छैन । राजदूत मोरिआर्टीले हालैमात्र मैनाको लास राखेको ब्यारेकको भ्रमण गरेका छन्, सम्भवतः सैन्य ब्यारेकको भ्रमणका आधारमा उनलाई गुह्य थाहा हुनसक्छ । उनले सेनालाई जवाफदेही बनाउन सक्छन् कि ?

१०. नबिर्र्सौं, संसारको चक्र कसरी चल्छ ∕ हामी ब्लु डाइमन्ड सोसाइटीका सुनीलबाबु पन्तलाई नेपालको निर्विरोध सबैभन्दा सेक्सी पुरुष घोषणा गर्र्छौं ।

११. दाताहरू र्फक । हाम्रा योग्य महिलाहरूलाई महिला आन्दोलनको नेतृत्व गर्नबाट तिम्रा परियोजना, सञ्जाल र गठबन्धनहरूले व्यस्त तुल्याएका छन् । र्फक ! तिम्रो देशलाई प्रतिवेदनका निम्तिभन्दा बढ्ता उनीहरूको देशका लागि उनीहरूको आवश्यकता छ ।

१२. छोड, छोड, छोड । हाम्रा सबै माग मार्च ८, अन्तर्राष्ट्रिय नारी दिवससम्ममा पूरा गर्न माग गर्र्छौं, अन्यथा हामी राष्ट्रव्यापी चुल्हो र चोलो बन्दको घोषणा गर्र्छौं । ठीक छ, ठिटा हो ! तिमीहरूलाई खाना बन्द, सेक्स बन्द । केही खुल्दैन । केही पनि । माग पूरा नभएसम्म कुनै आनन्द पाउने छैनौ ।

निष्कर्षमा, हामीभन्दा अघिका सफल विद्रोही समूहहरूले देखाएको दृष्टान्त अनुरूप, सरकारले हामीलाई वार्ताका लागि आमन्त्रण गरे र्सार्वजनिक हुने घोषणा गर्र्छौं ।

जय नारी !
झन् चरित्रहीन चेलीहरू !!

ब्लगमान्डू : हामी भूमिगत चरित्रहीन चेलीहरूको “आधिकारिक मुखपत्र” त होइनौं तर प्रो-‘चरित्रहीन चेलीहरू’ भएकाले घोषणापत्रलाई साझेदारी नगरी रहन सकेनौं !

7 thoughts on “चरित्रहीन चेलीहरूको नयाँ अवतार

 1. zade

  Malai ta charitrahin cheli member po huna manlagyo! Member hune process pani mention garnu paryo ni wagleji! hami ta pro-charitrahin matra hoina swayam charitrahin huna chahanchaun!! ha ha ha 😉 Seriously. ( hope you mention it !)

  दाताहरू र्फक । हाम्रा योग्य महिलाहरूलाई महिला आन्दोलनको नेतृत्व गर्नबाट तिम्रा परियोजना, सञ्जाल र गठबन्धनहरूले व्यस्त तुल्याएका छन् । र्फक ! तिम्रो देशलाई प्रतिवेदनका निम्तिभन्दा बढ्ता उनीहरूको देशका लागि उनीहरूको आवश्यकता छ ।
  tis is so true!

  and Sexiest Man in Nepal! Well I GIVE MY FULL SUPPORT TO THE LADIES ON THAT ONE TOO!! 🙂

  Like

  Reply
 2. Blogmandu

  Hello Miss Zade,

  We just sent you an email address from where the declaration of Jhan Charatriheen Cheli was sent to a journalist! Since we are only pro-charatriheen, not charatriheen, we have no idea how one can become a member of that mahan group. We do hope that you will be able to contact the ladies and become a member! Oh..yea, we would definitely love to report about the process if you tell us after getting a membership 🙂 सदश्यताको अग्रिम शुभकामना !

  Like

  Reply
 3. Lati

  Please don’t waste your valuable time. Do something good for your society and country. Weither you are Blue Diamond Group or sub group of that, you should not brainwash other women writing this kind of nonsense…! A normal man or husband can not fulfill your sexual desire if you think your sexist man in Nepal is Sunil Babu Panta – a homo…! Yes, one thing is sure, a homo.. can fulfill other homo’s desire…!

  Like

  Reply
 4. चरित्रहीन पुरुस

  म चरित्रहीन नारीसग सहमत छु।नया सस्थाको लागि सुभकामना। म सहयोगका लागि हरपल तयार छु।

  Like

  Reply
 5. Pingback: Nepal Declaration of Girls of Even Worse Character « United We Blog! for a Democratic Nepal

 6. rajkpandey2000

  I am not sure yet, whether the marriage is matter of chance or choice. If this is a matter of chance and luck, I am curious to find my luck soon! I have used different approach and looking forward to see the anticipated result. Let’s see what will be the consequences in the future as unknown in life is both challenge as well as opportunity which is a part  of our life.
   
  I am extremely sorry for bothering you! You may simply ignore and delete enclosed profile, CV and working certificates and/or kindly forward this information among your relatives, female colleagues, lady friend circles and their parents, if someone is also seriously interested for this and has made her mind for the same purpose. Thank you very much for your kind cooperation in advance. The following section is only for the concerned one and her related family members, where I have honestly described my realistic background as marital relationship must be based on the bond of trust and honesty.
   
  Dear Friend:
   
  Please accept warm regards! I am humbly corresponding with reference to the matrimonial enquiry for your kind rational assessment purpose for a closed but healthy friendship at the beginning and then possible match in the near future, if both of us are made for each-other upon our compatibility and comfort! I am a Developmental and Management Practitioner by training and profession. This year, probably after few months, I am thinking and planning for my marriage with at least a University Graduate, but preferred Masters Degree and Job Holder or Self-employed Girl.
   
  If the lady is unemployed at present, she should have career-oriented mind after marriage to use her education as well as in enhancing for balanced marital life. The main reason for setting all these minimum practical criteria is to thoroughly empower the prospective life partner and acquire a reciprocal synergy for our lifelong personal growth and development. For this rationale, I wish to emotionally, morally and psychologically encourage and motivate my ideal life partner for her professionalism, edification and overall personality development. But, what I only expect on her intrinsic lady persona is: natural compassion in the heart of a well-cultured lady as well as positive attitude and optimistic mind since she will be the source of an inspiration for a man during difficult circumstances as well as for a positive transformation in our lives.
   
  However, the reality talks lauder than dreams! At present, I represent the working class economy: we both must work for our livelihood. Currently, I have some hundreds of books in the name of property in my own name with a four-roomed cemented home and some pieces of land in Tarai-Sunaul Bazaar, Nawalparashi, which is an outcome of purely my personal income! But, I was grown up and educated around Jawalakhel from the age of 10. Consequently, at any cost, we cannot settle in Terai and must dwell in the metropolitan urban areas. Our sisters and all relatives have already established their own homes in this valley and I/we also must construct a permanent residence in Kathmandu soon, although for at least few years, we have to happily live in a rental flat on temporary basis, especially around Lalitpur Municipality.
   
  As far as my core profession is concerned, I am actively involving with the international developmental organizations since 1990. When I was exactly 16 years in ninety, I started a career with the UK Government’s DFID/Enabling State Programme Nepal; Office of the Prime Minister and Council of Ministers; Himalaya Broadcasting Company (HBC) Radio Station; United Nations Population Fund, Country Technical Services Team for South and West Asia (UNFPA, CST for SAWA Countries); DFID/Rural Access Program (RAP); Japan International Cooperation Agency/Japan Medical Association (JICA/JMA) funded School and Community Health Project (SCHP) and Save the Children-Norway (previously Redd Barna, Norwegian semi-government international humanitarian organization). (Please see enclosed resume, working certificates, recommendation letters, health report, security clearance, World Bank recognization, etc.).
   
  Moreover, I was also temporarily implicated as an independent Freelancer Consultant for UNICEF/ROSA, USAID/IFES and USAID/NDI for two years. Lately, I was working with the Japan International Cooperation Agency (JICA)/Nepal Office in the capacity of an AS Officer until I shifted to an UN Agency in 2008.
   
  At present, I am working with one of the Specialized Agencies of the United Nations (UN) System, based in Nepal, at Harihar Bhawan, Pulchowk, Lalitpur, in the Administrative Capacity, which is a long-term permanent fixed job.
   
  As far as my pedagogical background is concerned, I have completed Double Masters Degree i.e. Masters in Business Studies (MBS) and MA Rural Development, both in first divisions. Moreover, at the same time, I am also pursuing third masters degree in Public Administration (MPA) course. I have simultaneously made my mind to enroll for MPhil course as well to upgrade myself for PhD in a long run of my life, which is one of the most pertinent future dreams for me.
   
  Regarding my social background, I am Single (Never Married), Chhetri, 1974 Birth, Aries, 60 kg weight, height 5’3′ with fair complexion. (Please see attached photos). I am none-alcoholic but occasional smoker, extroverted and determined laborious person for a set-goal. I am only son with two married and one single sister. Our father used to be local level politician in Triveni-Susta VDC during his youth up to 1970, which is nostalgia for us in these days. On the other hand, he is also an Indian retired army with the pension from India (70) and mother is housewife (67). They both live in hometown to look after home and land and quarterly visit us for a week as well as collecting their pension from Indian embassy.
   
  Finally, if you feel comfortable to happily live in a rental house for few years; if you are also seriously searching an ideal life partner; if your inner soul considers that we both might be like minded friends for lifelong and our matching will be the perfect one; if you trust me as a gentleman by the hub of your heart and curious for a matrimonial relationship, we can meet as a very goodfriend at first and should try to sincerely understand each-other thoroughly. When our inner chemistry, feeling, manner, interest and ethos are compatible and comfortable for both of us, we will spontaneously and unknowingly feel emotional attachment based on heart-to-heart relationship, then we can rationally decide for our marriage-life as soon as possible, basically after obtaining mutual consent and concurrence from our family members and parents.
   
  At a very fine and lucky moment, a meeting even with a stranger sometimes may bring major transformation in our lives! Optimistically speaking, who knows future: we both may prove to be the ideal lifelong friends and exact dream partner of each-others!  For this purpose, you may contact me without any hesitations at (977-01) 98510-86884/9841 813529.  Then, if you feel comfort and secure, I will invite you along with your best friends and parents for a courtesy coffee meeting at Jawalakhel for our formal introduction that will be the best way to initiate our long lasting cordial relationship. Beside this, you can assign your reliable relatives and parents as your representative for an initial discussion with our guardians or myself. Furthermore, alternatively, you may forward your latest snaps and accurate information to us in making a logical family decision for the possibility of amicable relationship, which is based on the bond of trust and honesty.
   
  By the way, being an only brother of three my most respectable and loving sisters, I can easily understand that it is extremely difficult in approaching to an unknown person, particularly for the lady. I, therefore, would like to ensure you that: 1) Names of several referees will be provided at any time in exploring the facts about me and my family background; 2) Several meetings among parents/family members will be organized to properly familiarize both the family members; 3) Medical health reports will be submitted; 4) Academic credentials and working certificates will be presented; 5) Your parents/guardians can independently inquiry and research to verify my background; 6) I/we will certainly facilitate for  the acclimatization process to easily adopt  our new role and responsibility in the totally new environments; and 7) Sufficient time will be allocated to closely recognize and understand each-other from insight but the final decision is yours: madam!
   
  If your family members wish to meet my parents/guardians to seriously discuss on this issue more broadly, please let me know so that I can provide you their direct contact address for further detailed discussions. I can also arrange a series of meetings among our parents/guardians to materialize our lifelong visualized dreams into the reality. Finally, please refer all the attachments with this e-mail and looking forward to hear from you a very positive response soon!
   
  With Warm Regards!
   
  Raj K Pandey Chhetri, (MBS, MA)
  Jawalakhel, Lalitpur
  GPO Box: 19862, Kathmandu (Nepal)
  Mobile: (977-01) 98510 86884
  Mobile: (977-01) 9841 813529
  rajkpandey2000@yahoo.com
  rajkpandey2000@hotmail.com
  rajkpandey2000@gmail.com
   
   
  MY SUPPLEMENTARY PROFILE
   
  Profession: Raj K Pandey started his career in 1990, at the age of 16 with: 1) Save the Children Norway (Redd Barna); 2) Japan Medical Association (JMA)/School and Community Health Project (SCHP); 3) UK Government’s Department for International Development (DFID)/Rural Access Program (RAP); 4) United Nations Population Fund, Country Technical Services Team for South and West Asia (UNFPA CST for SAWA Countries); 5) Himalaya Broadcasting Company (HBC) Radio Station; 6) Office of the Prime Minister and Council of Ministers through Strengthening the Office of the Prime Minister and Council of Ministers Project funded by DFID; 7) DFID/Enabling State Program-Nepal.
   
  Moreover, he was also implicated as a short-term Consultant with: i) UNICEF/Regional Office for South Asia (ROSA); ii) USAID/International Federation of Electoral System (IFES); and iii) USAID/National Democratic Institute (NDI). Prior joining one of the Specialized Agencies of the United Nations (UN) System in 2008, where he is working as an administrative staff in these days, he was involved with the Japan International Cooperation Agency (JICA) Nepal Office in the capacity of an AS Officer.
   
  Education: He has completed his Double Masters Degree i.e. Masters in Business Studies (MBS) and MA (Rural Development), both in the first division. Simultaneously, he is also perusing his third Masters Degree in Public Administration (MPA) Course in the early morning in these days. Moreover, he has strongly made his mind to enroll for MPhil Course as well sometimes in the future to upgrade himself for PhD in a long-run of his life, which is one of the significant long-term dreams of his life.
   
  Attributes: He is a self-disciplined, self-made, self-developed and self-directed person without guidance from anybody. He dreamed, visualized and worked hard to materialize his vision, goal and aim, which made him active, laborious and confident to cope the difficult challenges and circumstances. On the other hand, when he was in his early teenage and younger age, he used to work exceptionally hard both for his professional career as well as education. He was able to work for up to 18-19 hours daily in that struggle period and used to sleep merely 4-5 hours. Consequently, he successfully continued his full time job and education simultaneously. However, when he gets leisure time in these days, particularly during Saturday and Sunday, he simply enjoys for — laying on bed, traveling around countryside, reading newspapers, listening music, working in a computer for writing something, dine delicious meals, chatting, sharing and joking on generic issues with all the family members, especially two sisters, who are living very closed to his house, reviewing literatures/reports, watching latest movies/TV and sleeping for very late hours.
   
  Personality: He is liberal minded, independent, honest, talkative and extroverted person. He often trusts people easily but they exploit his gentleness, soberness and softness for their own vested interests, which makes him sad. He prefers simple life with the better human capital for own inner satisfaction purpose.
   
  Ideal: He respects women and men who are simple, gentle and liberal, although he likes straight forward nature and speak of mind. However, he disgusts and immediately discontinues even the humanitarian relationship with the liar, hypocrite, arrogant and sadist persons as they are good for nothing for others.
   
  Strength:  He is strongly determined person for his goals and visions, which makes him exhausted and burnt-out. Consequently, he can hardly smile, laugh and get pleasure in his life! Moreover, he mostly feels loneliness as he can hardly sacrifice his time for an unproductive purpose and social relationship.
   
  Weakness: a) He is, however, not a perfect household manager particularly for cooking, laundry, ironing and other domestic work as he never practiced such activities in his entire life due to sufficient love and take care rendered by his mother/sisters. b) When someone behaves dishonest, sadist and egoistic way, he completely ignores him/her and never attempts to reestablish any further humanitarian relationship.
   
  With Best Regards!
   
  Raj K Pandey Chhetri, (MBS, MA)
  Jawalakhel, Lalitpur
  GPO Box: 19862, Kathmandu (Nepal)
  Mobile: (977-01) 98510 86884
  Mobile: (977-01) 9841 813529
  rajkpandey2000@yahoo.com
  rajkpandey2000@hotmail.com
  rajkpandey2000@gmail.com

  Dear AIT Friend:
   
  This justification and all attachments will logically explain, analyze and convince you not only about the e-marriage proposal, but also on the humanitarian relationship in general, and male and female marital relationship in specific from different prospective. The following section will be useful for all of us to clearly understand the practical difficulties during match making process in our life. This text has been disseminated via wwwmybibahacom on behalf of its originator, especially for the interested single lady: University Graduate, Job Holder/Self-employed Girl.
   
  The primary cause for using the webmail based information technology (IT) system for a general matrimonial related enquiry is due to the distance induced bravery. I am directly and personally approaching for the life’s most sensitive, difficult and challenging issue on a supposition that the marriage is the most natural, psychological, emotional and social dire need of both — male and female, sometimes once in a life. Moreover, each family may have an eligible bachelor — family members, relatives, social networks, colleagues and friend circles — who might have informally searching a suitable match for their grown-up children through existing traditional social network approach due to the push/pull factors, but they might also have not been completely able to find out the right candidate for their fully grown-up children in consideration of several other issues.
   
  We are aware that all unmarried persons, including us, have an imaginative image for an ideal life partner on our subconscious minds/dreams from the very early teenage of our lives. To find our lifelong envisioned ideal/dream person into the reality, our minds/souls unknowingly keep on searching/exploring around with an expectation that s/he, who is imaginarily living with us in our subconscious minds from the very early age, will come soon even in the reality of life. We hope that s/he will be the right friend to spend rest of our lives together for the better aesthetic values, which will permanently end the bitter loneliness feeling and inner vacuum within ourselves. But, very few people are lucky enough for such unconditional true love, which all can not find in their life. However, unfortunately, our age keeps on running out rapidly for waiting that especial friend in real life, albeit we are not sure yet, when we will meet her/him in the reality. Consequently, when we do not meet our lifelong expected dreams into the reality, it creates enough anxiety, stress, frustration, personality and psychological disorders among us and we feel extremely sad.
   
  Likewise, both arranged and love marriage have certain pros and cons but ‘like minded values and ethos based’ marries, where both will have total freedom of choice for the rational selection of an appropriate life partner, is the best approach since decision of social-knot directly affects both. Moreover, we have limited social networks, family ties and relatives, where we can hardly find the dreamed and qualified partner due to lack of an easy and direct access with her/him. On the other hand, our extremely busy mechanical routine life from early morning to late evening for our other daily priorities, has limited us for the better option to expand the social network. As a result, the tremendously competitive world, especially in the fast metropolitan life, has made us extremely lonely even among the huge mob of the people, as we can hardly mix-up with them due to their varied nature as well as lack of sufficient spare time with us.
   
  Similarly, we are totally option and voiceless to select a suitable right partner, when marries proposal is put forward from our closed relatives since we can hardly say ‘no’ to them despite our several reservations. The marries facilitators also unnecessarily exaggerate on the qualities of the possible grooms/brides, which may not be realistic in the practical life. But, marries decision that we make only once in a life is for the sake of entirely ourselves, not to make others happy since it determines our future. Moreover, even a self-chosen love marries and/or arranged marriage can hardly be guaranteed for lifelong success, durable and happy relationship until our death. Subsequently, it is always a creative tension as well as hidden mental stress to make a marriage related single decision with a totally unseen person, which is exactly like a gambling, either we will be winner or looser!
   
  However, we have to ultimately trust an unfamiliar opposite gender and select a totally unseen person as a lifelong partner out of six billion plus population on this earth. Although, we are not sure yet, who s/he will be, where s/he is now, what s/he is doing, how s/he will approach to us and when s/he will be our real friend as well as how our future relationship will go with her/him. We, ultimately, need to focus merely for his/her comfort/happiness until we die as soon as s/he enters into our life as change maker, who will impart significantly differences throughout our life.
   
  Beside this, what we are mainly lacking to find out our lifelong visualized opposite ideal partner is — easy access, effective negotiation, two-way communication, sufficient time for interactions and most importantly inner courage and self-confidence to approach her and directly propose for marriage due to fear of rejection. However, the sky is unlimited and six billion-plus populated world is beyond our horizon, although we don’t have an easy access to directly contact her. It is not a wrong idea to creatively but gently approach her and exchange our mutual information for an enquiry since s/he might also have been waiting for the entry of a right person into her life for her marriage purpose — who knows we may be the hero by mistake as we both may have been made as an ideal life partner for each-others! As marries is one time great event in our life and we can try our level best to invite the proposal from the most eligible, well-cultured person/family background as far as possible.
   
  But, we should never enforce/persuade the second party to make a decision favorable to us since the marriage relationship must be based on independent personal decision of both — without external influence, pressure, threat, hanky-panky and so on — even from family members. Let’s continue our dream till we get the best one, when dream is over and shattered, we will really suffer for loosing hope in life. We should not easily accept the cowardice defeat, without waging another effective war to achieve the lifelong visualized person as we can find exactly the same ­what and whom we dream, if marries is truly made in heaven.
   
  I, therefore, have used atypical modus-operandi in exploring ideal life partner and it is expected that s/he will be the exact lady, whom I have imagined and retained in my subconscious mind from early teenage. Let’s see how general people in our conservative society will perceive such a different method as individual interpretations/judgments are the outcomes of our backgrounds. But, I am certain that she will be the lady with exact attributes, who will positively accept not only such a unique process, but also other several social transformations as mediocre narrow mind can never welcome any changes in the new environments since they are totally happy to live in the traditional status-qua situation due to fear of unwanted social criticism and likely risk in life.
   
  The most essential pre-requirement for possible happy marital life is that both male and female, first of all, should have natural attraction from heart, without external influence, at a preliminary face-to-face meeting — both should feel ‘click’ in their minds to see each-others at the first sight. The first meeting and its overall impressions generally determine whether the further contacts will be strengthened/interrupted. If both feel compatible and comfortable with each-other during introductory conversation process, their minds and hearts will spontaneously but unknowingly admit as like-minded prospective friends despite other several men-made gaps and obstacles — economical, social, educational, psychological and professional — as both have emotionally, mentally as well as psychologically accepted without any pre-occupied minds and persuasions.
   
  If both are honest, respectable, loveable and acceptable, a kind of special feeling, thought and emotional rapport will be developed within ourselves, which will further enhance for the deep-rooted love, affection, interdependency and psycho-socio belongingness to reinforce the post-marital life. Subsequently, both will heartily accept not only the roses but also the thrones since couple has strong emotional and sentimental heart-to-heart bonds based on natural attraction, trust and self-commitment for the life-long association until death, which nobody can easily alter. As the human relationship is related with the meeting of like-minded minds and the common wave-length can further enhance for the retention of long-term marital relationship in our life.
   
  Moreover, if we find exact dreamed partner, all our senses might be positively persuaded and heartbeat might be amplified due to an unique feeling within us — exactly the same natural process that we can closely observe among animal kingdom — where inner natural chemistry between them determines their attraction/repulsion for further relationship at a very first meeting of both.
   
  We can also boost pleasure of mind, inner happiness and satisfaction through natural process, if couple has liking minds and web length for each other via — reciprocal unconditional love, caring, sharing, mutual understanding and respect for feeling and emotion of the husband and wife, which should based on the ground of mutual trust and honesty. It is a general human tendency that whatever we perform, we simply act upon in order to avoid the pain and gain the pleasure. We, therefore, generally worry and fear with the likely change process and reluctant to renounce the comfort zones, but we have to eventually accept new roles and responsibilities despite uncertain results in our life.
   
  If spouse have certain common grounds, particularly in terms of their socio-cultural values, ethos, interests, likings, disliking as well as shared dreams and visions, the post-marital life will enhance better synergy, positive energy, creativity and prosperity for both. However, if marriage is completely based on compromises, conditionality, baseless commitments and dishonesty, it may prove counterproductive at any time in a long run since the relationship must be based on the bond of trust and honesty as it is simply the beginning of relationship not the end. Moreover, if we establish a marital relationship on the ground of untruth, dishonesty, exaggeration and hanky-panky, it will mentally hurt your partner due to a betrayed deal, which will make her/him lifelong regretful that will never keep your partner happy. If your partner is not happy at all due to your dishonesty, it is obvious s/he can never keep you/your family members happy as well.
   
  Moreover, approached person might not have made her mind for her marriage at this particular juncture and/or she might have settled. Similarly, both might not have met their pre-occupied basic expectations and criteria as well as both may have differences in terms of their so-called socio-economy, socio-cultural and family-based values, which may indirectly affect post-marital life, particularly during elderly age because of the likely cultural socks. Consequently, everybody has freedom of choice for the rational decision for her/his marriage without external pressure and persuasion since being self-master we should not feel regrets for our self-decision.
   
  Finally, if your eligible unmarried lady family members, friend circles, relatives and female colleagues — at least an university graduate, job holder/self-employed and well-cultured pretty looking lady — is thinking for her marriage within this year, please convey and forward this information. As a result, she/her family members can rationally assess our suitability from different prospective for the perfect matching as far as we can make it, if marries is a matter of choice! Your tiny efforts will directly support us to reduce the ‘information poverty’ and search of an ideal life-partner of two persons will be permanently over. If your interested lady friends/their family members wish to contact me/my parents/sisters to discuss more seriously, please feel free to contact us.
   
  Please refer all the attachments and looking forward for a positive response soon.
   
  Warm Regards!
   
  Raj K Pandey Chhetri, (MBS, MA)
  Jawalakhel, Lalitpur
  GPO Box: 19862, Kathmandu (Nepal)
  Mobile: (977-01) 98510 86884
  Mobile: (977-01) 9841 813529
  rajkpandey2000@yahoo.com
  rajkpandey2000@hotmail.com
  rajkpandey2000@gmail.com
   
  MY SUPPLEMENTARY PROFILE
   
  Profession: Raj K Pandey started his career in 1990, at the age of 16 with: 1) Save the Children Norway (Redd Barna); 2) Japan Medical Association (JMA)/School and Community Health Project (SCHP); 3) UK Government’s Department for International Development (DFID)/Rural Access Program (RAP); 4) United Nations Population Fund, Country Technical Services Team for South and West Asia (UNFPA CST for SAWA Countries); 5) Himalaya Broadcasting Company (HBC) Radio Station; 6) Office of the Prime Minister and Council of Ministers through Strengthening the Office of the Prime Minister and Council of Ministers Project funded by DFID; 7) DFID/Enabling State Program-Nepal.
   
  Moreover, he was also implicated as a short-term Consultant with: i) UNICEF/Regional Office for South Asia (ROSA); ii) USAID/International Federation of Electoral System (IFES); and iii) USAID/National Democratic Institute (NDI). Prior joining one of the Specialized Agencies of the United Nations (UN) System in 2008, where he is working as an administrative staff in these days, he was involved with the Japan International Cooperation Agency (JICA) Nepal Office in the capacity of an AS Officer.
   
  Education: He has completed his Double Masters Degree i.e. Masters in Business Studies (MBS) and MA (Rural Development), both in the first division. Simultaneously, he is also perusing his third Masters Degree in Public Administration (MPA) Course in the early morning in these days. Moreover, he has strongly made his mind to enroll for MPhil Course as well sometimes in the future to upgrade himself for PhD in a long-run of his life, which is one of the significant long-term dreams of his life.
   
  Attributes: He is a self-disciplined, self-made, self-developed and self-directed person without guidance from anybody. He dreamed, visualized and worked hard to materialize his vision, goal and aim, which made him active, laborious and confident to cope the difficult challenges and circumstances. On the other hand, when he was in his early teenage and younger age, he used to work exceptionally hard both for his professional career as well as education. He was able to work for up to 18-19 hours daily in that struggle period and used to sleep merely 4-5 hours. Consequently, he successfully continued his full time job and education simultaneously. However, when he gets leisure time in these days, particularly during Saturday and Sunday, he simply enjoys for — laying on bed, traveling around countryside, reading newspapers, listening music, working in a computer for writing something, dine delicious meals, chatting, sharing and joking on generic issues with all the family members, especially two sisters, who are living very closed to his house, reviewing literatures/reports, watching latest movies/TV and sleeping for very late hours.
   
  Personality: He is liberal minded, independent, honest, talkative and extroverted person. He often trusts people easily but they exploit his gentleness, soberness and softness for their own vested interests, which makes him sad. He prefers simple life with the better human capital for own inner satisfaction purpose.
   
  Ideal: He respects women and men who are simple, gentle and liberal, although he likes straight forward nature and speak of mind. However, he disgusts and immediately discontinues even the humanitarian relationship with the liar, hypocrite, arrogant and sadist persons as they are good for nothing for others.
   
  Strength:  He is strongly determined person for his goals and visions, which makes him exhausted and burnt-out. Consequently, he can hardly smile, laugh and get pleasure in his life! Moreover, he mostly feels loneliness as he can hardly sacrifice his time for an unproductive purpose and social relationship.
   
  Weakness: a) He is, however, not a perfect household manager particularly for cooking, laundry, ironing and other domestic work as he never practiced such activities in his entire life due to sufficient love and take care rendered by his mother/sisters. b) When someone behaves dishonest, sadist and egoistic way, he completely ignores him/her and never attempts to reestablish any further humanitarian relationship.
   
  Warm Regards!
   
  Raj K Pandey Chhetri, (MBS, MA)
  Jawalakhel, Lalitpur
  GPO Box: 19862, Kathmandu (Nepal)
  Mobile: (977-01) 98510 86884
  Mobile: (977-01) 9841 813529
  rajkpandey2000@yahoo.com
  rajkpandey2000@hotmail.com
  rajkpandey2000@gmail.com

  Like

  Reply

Please post your thoughts. (कृपया तपाईंलाई लागेको लेख्नुस् ।)

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s